Filatelie

30. ledna 2010 v 7:46 | KMF |  Co je to poštovní známka a filatelie
Co je to vlastně ta filatelie?
Filatelie je vlastně obor zajímající se známkami
(samozřejmě poštovními):-). Filatelisté se snaží sesbírat známky co vyšly z celé jedné země, nebo sbírají známky s námětem - například se psy.
Ač třeba vypadá filatelie nudně, ve skutečnosti je to zajímavý a i zábavný koníček - filatelisté jsou vlastně dobrodruzi, kteří hledají v Tanzanii, tu zase v USA nějaký odchylek či chybotisk...
Jsou jako cestovatelé a sběratelé, kteří v hejnu známek hledají tu Jedinou.
Jsou ale i jiná odvětví filatelie. Jeden z nich se jmenuje exponát.
Co to vlastně takový exponát je?
Je to taková, dalo by se říci, encyklopedie, ve které jsou místo obrázků právě poštovní známky, poštovní razítka a i poštovní celistvosti (tento cizí výraz označuje obálku prošlou poštou).
Téma této"encyklopedie" nebo-li exponátu si samozřejmě můžete sami zvolit. Pokud byste chtěli vidět, jak takový exponát vypadá, podívejte se do rubriky "Naše exponáty", které vytvořili členové našeho klubu mladých filatelistů z Plzně.
Se svými exponáty jde i soutěžit - přihlásí se a pošlou své exponáty na výstavu poštovních známek, kde jsou exponáty hodnoceny. Dostávají se zlaté, pozlacené, stříbrné, postříbřené a bronzové medaile.
Každým rokem se pořádá filatelistická olympiáda. A v čem se tam soutěží? Každý účastník vypracuje filatelistický test ( kdy byla vytištěna první známka světa a československa, druhy známek a sbírek, poznat stát, ze kterého známka pochází, atd.) a pak všichni vyrobí 1-3 listy exponátu, již rozvržené a přichystané doma, na určité téma. Na tuto olympiádu jezdí i náš klub. Jestli jste zvědaví, jak dopadl, můžete se mrknout do akcí. :-)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 nicol nicol | Web | 30. ledna 2010 v 7:54 | Reagovat

ahojky jukni pls ke mne dneska na blog soutezim s kamaradkou o nejvic komentaru a zatim se mi moc nevede dekuji moc

2 Sára Sára | 27. dubna 2010 v 7:31 | Reagovat

A proč zrovna já?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.