Článek o FO

30. června 2014 v 9:56 | KMF
Filatelistická olympiáda aneb Jak to vlastně dopadlo
Filatelistická olympiáda aneb Jak to vlastně dopadlo
10. června
Probojovat se mezi 28 finalisty z celé republiky na přední místa nebylo jednoduché. Přesto děti z našeho filatelistického kroužku, který už patnáctým rokem v Salesiánském středisku vede Oldřich Pelíšek, uhájily dvě první místa a jedno druhé. Gratulujeme!
Zbylé dvě zlaté medaile putovaly na Jižní Moravu do Znojma. A není se čemu divit. Mládežníky tu totiž už celých 37 let vede zkušený filatelista pan Stanislav Dušek.
Účastníci olympiády se sešli už v pátek před samotnou soutěží a společně navštívili plzeňskou Techmanii. Nadšení, se kterým se z Techmanie vrátili k nám do střediska, se dá jen těžko slovy vystihnout. Proto si vypůjčím slova dětí: "Techmania - prostě super!" Po ubytování a výborné večeři si mohli vyzkoušet, jaké tu máme pro děti vyžití. Zahráli si fotbálek, stolní tenis, florbal, basketbal i stolní hry. Nejvíc si ale užívali hry na Xboxu, který jsme pořídili před rokem za podpory programu Prazdroj lidem. Čas pokročil, ke spaní se ale nikdo nechystal. Turnaj v Xboxu bylo potřeba dokončit, avšak ráno nás čekala soutěž.
Na tu jsme se probudili v odhodlané náladě. Před rozdělením dětí do 4 kategorií je povzbudil PaeDr. Josef Šolc, který s myšlenkou olympiád přišel a Plzeň osobně navštívil. Následoval test z filatelistických vědomostí a tvorba výstavního miniexponátu na téma Sportovní disciplíny zimních olympiád. Přes celoroční přípravu se při testu pořádně zapotily týmy z Jihlavy, Prahy, Přerova, Ostravy, Zlína, Kroměříže, Pardubic, České Skalice, Jilemnice, Vysokého Mýta i již zmiňovaného Znojma a Plzně. I když nebylo možné, aby každý vyhrál, děti z plzeňské olympiády odjížděly spokojené.
Děkujeme všem dárcům, za jejichž pomoci jsme olympiádu připravovali, Mgr. Jaroslavu Malečkovi, tajemníkovi Svazu českých filatelistů, a předsedovi Komise mládeže RNDr. Zdeňkovi Tőpferovi, kteří nás celou olympiádou provázeli, a také Mgr. Václavovi Špatnému, jemuž jsme byli při organizaci FO nápomocni. S poděkováním nesmíme zapomenout na vynikajícího grafika Vladimíra Webera, který je autorem příležitostného razítka a celé "olympijské grafiky", na dobrovolníky, kteří pomáhali, a na paní kuchařky, protože podle slov účastníků "jsme se tu měli líp než doma".
Díky podpoře odboru známkové tvorby České pošty u příležitosti olympiády v Plzni mohli široké veřejnosti nabídnout tzv. příležitostné razítko, cenné R-nálepky a Apost. Ti, kteří chtěli získat jedinečné razítko s logem olympiády, se pro něj vydali v sobotu dopoledne na poštovní přepážku zřízenou přímo v Salesiánském středisku nebo na poštu Plzeň 12 Doubravka. Někteří filatelisté ze vzdálenějších koutů světa (Slovensko, Německo, Singapur) si pro razítko do Plzně poslali obálku, kterou jim pracovnice pošty Plzeň 12 orazily a opatřily R-nálepkou i Apostkou. Věřte, že obálek se sešlo takové množství, že na poště měli plné ruce práce, aby se na všechny v dlouhé frontě dostalo. Také České poště a jejím pracovnicím patří naše velké poděkování.
Nakonec ještě přidávám potvrzení toho, že nic se nemá přehánět, což platí i pro filatelii. Důkazem je podobenka s vyobrazením asistenta vedoucího filatelistického kroužku v Přerově Jana Ozzyho Navrátila po olympiádě z ruky Ivči Mekhedové :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.